Tévhit: A régi Forintot szeptember 1-től azonnal be kell szolgáltatni az MNB-nek.
Nem, nem kell, mivel ez nem így működik. Hétfőn bejelentik, és valószínűleg egy 3-4 éves folyamat lesz a régi bankjegyek lecserélése. Egyszerre egy vagy két címletet cserélnek, és azt sem egyik napról a másikra. Először is a lakosságot tájékoztatni kell, majd a bankokban, postákon csak az új bankjegyeket kapjuk, később már a boltokban is és szép lassan kikerül a forgalomból a régi bankó. Akinek mégis marad még évtizedekig beválthatja az MNB-nél.
Tévhit: Az új Forint bevezetésekor az MNB házhoz megy és köteles a
lakosság beszolgáltatni az összes pénzét cserére, hogy így az MNB
megtudja mennyi pénzünk van.
Értelemszerűen ez sem igaz. Az MNB nem megy házhoz, és ahogy fentebb írtuk, nem egy napos procedúra a csere, hanem több éves. Ráadásul egy ilyen megmozdulás fizikailag is kivitelezhetetlen, amellett hogy már a feltételezés is abszurd.
Tévhit: Az új bankjegyek azért kellenek mert elinflálódott a Forint.
Az infláció köszöni szépen alacsony. A forint árfolyama más devizákhoz képest ugyan magas jelenleg, de ez nem indokolja az új bankjegyek bevezetését. Ráadásul a címletek is maradnak a régiek a tervek szerint, legfeljebb az 50 000 Forintos bevezetésérre van esély, de az is inkább mint tartalékpénz szolgálna és nem az infláció teszi szükségessé.
Tévhit: Az új bankjegyek nem is kellenének, mert a jelenlegiek is elég jók.
Ez sem igaz. A jelenlegi sorozat 1997-ben került bevezetésre, akkor is több mint egy évtizedes nyomtatási technológiával. Azóta ugyan a szűkös lehetőségeken belül próbálták biztonságossá és akadálymentessé tenni, de ez nem igazán sikerült, lévén az egyik leggyakrabban hamisított bankjegyek Európában. Egyébként is a legtöbb országban 10-15 évente cserélik a bankjegyeket, példának okáért a 2002-ben bevezetett Euró bankókat is elkezdték már lecserélni. Az is egy komoly tényező, hogy a nemrég bevezetett tranzakciós és egyéb bankadók miatt a készpénzforgalom 30%-kal megnőtt, így a bankjegyek hamarabb elhasználódnak, gyakrabban kell cserélni és ennek komoly költségei vannak. Egy kevésbé elhasználódó polimer alapú bankjegy hosszabb távon olcsóbb lenne az MNB számára.
Tévhit: A pénzcsere drága lesz.
Mindössze pár milliárd Forint lesz a csere költsége, és ha tartósabb bankjegyek kerülnek bevezetésre, az hosszabb távon olcsóbb.
Tévhit: Fölösleges a csere mert pár év múlva úgy is jön az Euró.
Jelenleg az is kétséges, hogy egyáltalán valaha is lesz Euró. Az elkövetkezendő 20-25 évben semmi realitása nincs, mivel belátható időn belül nem fogja tudni teljesíteni az állam a szükséges feltételeket.
Tévhit: Az új bankók mindegyikén Orbán Viktor arcképe lesz.Erről ugyan nincs sok információ, de várhatóan maradnak a jelenlegi portrék. Egyébként sem szoktak élő személyt a bankjegyekre rakni, még akkor sem ha Orbán Viktorról is van szó.